Temat: Nad Morzem Bałtyckim wiodąca aktywność: plastyczno -techniczna CELE OGÓLNE: wzbogacanie wiedzy na temat morza i jego charakterystycznych cech; umiejętność skupiania się i wyciąganie wniosków; rozbudzanie wrażliwości podczas działań z farbami • „Jaki kolor ma morze?” – eksperymenty z kolorami. R. pyta: Jakiego koloru jest morze? Dzisiaj pokażę wam eksperyment z kolorem morza. Zamienię kolor niebieski na zielony. Myślicie, że to jest możliwe? Sprawdźmy, czy mi się uda. R. przygotowuje barwniki spożywcze (niebieski i żółty) oraz 2 szklanki z wodą. Za pomocą pipety i barwników przygotowuje w szklankach wodę w 2 kolorach: żółtym i niebieskim. Pomocnik za pomocą łyżeczki rozprowadza barwniki w szklankach. R. wstawia szklankę z niebieską wodą do szklanej, przezroczystej miski (niższej niż szklanka). Potem do miski (obok wstawionej szklanki) wlewa zawartość żółtego płynu, robi to powoli, aby dzieci zaobserwowały zmianę koloru. Przez szklane ścianki miski dzieci obserwują, jak niebieski płyn w szklance staje się widoczny jako zielony. Dzieci wyjmują szklankę z niebieskim płynem i sprawdzają, czy w środku coś się zmieniło. R. wyjaśnia: Jak widzicie, w szklance nadal mamy kolor niebieski, jednak kiedy połączymy 2 kolory, niebieski i żółty, zobaczymy zielony. Na każdym stoliku R. przygotowuje pojemniki, barwniki i wodę. Dzieci eksperymentują z kolorami. • „Słońce wschodzi i zachodzi” – zabawa ruchowa wyprostna. Dzieci w przysiadzie, na hasło Słońce wschodzi! powoli wstają, coraz wyżej, aż do wyprostu, unoszą rękę (raz prawą, raz lewą) i zataczają koło (słońce). Na hasło Słońce zachodzi! najpierw opuszczają rękę, a następnie kucają, do pozycji wyjściowej. • „Fale” – zabawa logopedyczna. N. rozdaje dzieciom kubeczki wypełnione do połowy wodą zabarwioną na niebiesko i słomki. Dzieci dmuchają przez słomki, robiąc w kubeczku duże lubmałe fale. Słomki wkładają do wody lub trzymają tuż nad powierzchnią, wydmuchując fale. Dla chętnych dzieci: • „Jakie wielkie morze” – zabawa plastyczna. R. rozkłada duży arkusz papieru pakowego, niebieską farbę i gąbki. Dzieci zakładają fartuszki i za pomocą gąbek zamalowują arkusze na niebiesko. Na arkuszu rozkładają muszelki według własnego pomysłu, posypują całość kaszą manną. Zamiast muszelek mogą być papierowe łódki. Mile widziane zdjęcia z wykonanych prac. Powodzenia :)